Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Koło w Świnoujściu

ul. Basztowa 11,
72-600 Świnoujście
NIP
REGON
KRS
PDK
855-131-22-19
810 977 357
0000080957
9499Z
Telefon
E-mail
(91) 321-35-59
biuro.swinoujscie@psouu.org.pl

Wpłać darowiznę:
10 1240 3914 1111 0000 3087 7746

O nas

Trening Mieszkaniowy

Mieszkanie Treningowe dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną ul. Niedziałkowskiego 3/1
72-600 Świnoujście.

Mieszkanie Treningowe przeznaczone jest dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie, podopiecznych PSONI Koło w Świnoujściu, którzy są uczestnikami dziennych zajęć w Warsztacie Terapii Zajęciowej i Środowiskowym Domu Samopomocy. Mieszkanie jest współfinansowane z funduszy PEFRON oraz ze środków Miasta Świnoujście. Treningami objętych jest rotacyjnie 20 osób w wieku od 18 r. ż. do 65 r. ż., które są zainteresowane samodzielnym i niezależnym życiem na miarę własnych indywidualnych możliwości i posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w stopniu znacznym bądź umiarkowanym.

Nasze Mieszkanie

Mieszkanie składa się z salonu z aneksem kuchennym, pokoju komputerowego, 2 sypialni i 2 łazienek. Położone jest w spokojnej dzielnicy na parterze starego przedwojennego budynku. Jednorazowo w mieszkaniu przebywa 3 – 5 podopiecznych.

Mieszkańcy przebywają w mieszkaniu przez 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku od godz. 15:00 do 9:00 dnia następnego, a w niedziele, soboty i dni wolne przez całą dobę.
W ramach treningu mieszkaniowego osoby niepełnosprawne intelektualnie trenują funkcjonowanie poza rodziną i bliskimi przy wsparciu asystenta. Uczestnicy uczą się funkcjonowania w grupie, współpracy w planowaniu codziennych zajęć: sprzątania, gotowania, zmywania naczyń, zakupów, prania. Poznają sposoby na zdrowe i efektywne spędzanie czasu wolnego. W praktyce poznają co to znaczy tolerancja, współczucie, zrozumienie. Mogą doświadczyć jak zachować właściwe kontakty z sąsiadami i jak ważne jest dbanie nie tylko o swoje mieszkanie, ale również o teren wspólny.

Ramowy plan dnia

  • Pobudka około godziny 6:30 następnie toaleta poranna, zakupy, śniadanie i wyjście na zajęcia.
  • Od godz. 9:00 do 15:00 zajęcia w WTZ, ŚDS.
  • Od godz. 15:00 przygotowanie obiadu, obiad, zmywanie, krótki odpoczynek poobiedni.
  • Popołudniowe zajęcia to: zakupy, spacer, spotkania ze znajomymi, rozrywka.
  • Wieczorem : toaleta wieczorna, przygotowanie się na jutro, podgotowanie obiadu na dzień następny.
  • Wypoczynek nocny.

Przez cały czas uczestników wspiera asystent, którego rolą jest również wskazywanie, jak zachowanie człowieka wpływa na otoczenie i jak ważne są relacje z sąsiadami. Ich obowiązkiem jest służenie radą i pomocą w zdobywaniu umiejętności pozwalających w jak najpełniejszym stopniu osiągnąć samodzielność przez uczestników, jednocześnie bacząc na ich możliwości, traktując każdego z nich indywidualnie. Asystenci pracujący w Mieszkaniu zdobyli już doświadczenie we współpracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, zdobyli zaufanie podopiecznych, ich rodziców i pracodawcy.