Koło w Świnoujściu
ul. Basztowa 11, 72-600 Świnoujście
|
Wpłać darowiznę: 10 1240 3914 1111 0000 3087 7746 |
Projekt „Otwórzmy przed nimi życie” był realizowany w mieszkaniu treningowym w Świnoujściu. Odbiorcami były osoby niepełnosprawne intelektualnie i lokalne społeczeństwo. Projekt dotyczył rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych intelektualnie w otwartym otoczeniu w celu usamodzielnienia, uniezależnienia i zmiany wizerunku w społeczeństwie. Osoby niepełnosprawne przy wsparciu asystentów i trenerów kreowały własne życie, wpływały na swój wizerunek i zmieniały negatywne stereotypy społeczne.
Projekt dotyczył problemu niesamodzielności osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz opinii, że są niebezpieczni i stanowią zagrożenie dla sąsiadów. W efekcie realizacji projektu zakładało się, że osoby niepełnosprawne intelektualnie będą potrafiły określić swoje potrzeby, zrealizować je, określić potrzebę niezależności życiowej. Codziennością określą swoją rolę sąsiada jako bezpiecznego i godnego zaufania, życzliwego i spokojnego. W projekcie wzięło udział co najmniej 20 osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Projekt był realizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Świnoujściu w ramach II edycji programu „Obywatele dla Demokracji” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli tzw. Funduszy EOG (www.eog.gov.pl). W ramach projektu tematycznego „Wykluczenie społeczne” polegającego na zwiększeniu zakresu i form wsparcia dla grup narażonych na ryzyko wykluczenia społecznego.
Celem programu „Obywatele dla Demokracji” było wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w budowaniu sprawiedliwości społecznej, demokracji i zrównoważonego rozwoju. Dotacje udzielane w ramach programu miały na celu: zwiększenie udziału obywateli w życiu publicznym, upowszechnianie wartości demokratycznych i praw człowieka, rozwój działalności rzeczniczej i kontroli obywatelskiej, wspieranie grup narażonych na wykluczenie, wzmocnienie kondycji organizacji pozarządowych i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi trzeciego sektora. Program przywiązywał dużą wagę do takich kwestii jak: zwalczanie mowy nienawiści, przestępstw z nienawiści i ekstremizmów, przeciwdziałanie zjawiskom rasizmu i ksenofobii, homofobii i antysemityzmu, molestowaniu seksualnemu, przemocy wobec kobiet i handlowi kobietami, problemom mniejszości romskiej oraz promocji tolerancji i porozumienia między kulturami.
Program wdrażany był przez Fundację im. Stefana Batorego (www.batory.org.pl) w partnerstwie z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży (www.pcyf.org.pl).